PICCOLI 2021 | Kutná Hora
25. 9. 2021

PICCOLI
Hudební a výtvarné dílny pro děti
a hravé dospělé

Už jste někdy zpívali, tančili a hráli v galerii? Přijďte na PICCOLI!

Projekt vzniká ve spolupráci s GASK – Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře.

Nejprve detailně prozkoumáme vybraný obraz stálé expozice, poté se společně vydáme krásnou architekturou k jedinečným hudením zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo, které tak doslova zažijeme na vlastní kůži.

Přijďte si pohrát, skotačit a muzicírovat pod vedením zkušených lektorů.

Dílny probíhají v uvedený čas, je potřeba se na ně dopředu zaregistrovat, resp. koupit vstupenku.

3–5 letblank 6–8 letblank 9+blank

Kde vzal klíče? A co se stane, až zem odemkne? Lidová moudrost říká, že sv. Jiří probouzí přírodu po dlouhé zimě... a nebo je to uplně jinak! Náhle se ozve dusot koňských kopyt a Ty se staneš udatným rytířem. Kudy se vydáš? Jak přemůžeš draka a dokážeš zachránit princeznu? Mnoho neznámých budí obavy, viď? Neboj! Lektorka Kája má pro strach uděláno, vyzbrojí tě říkadly a popěvky a dobro zvítězí, to je jasná věc!

Dílna plná hudebně-pohybových aktivit a společného muzicírování těch nejmenších. Inspirací nám bude obraz Svatopluka Klimeše: Pomník na Václavském náměstí.

Pro děti ve věku 3–5 let

Lektorka: Karolína Řepová 

„S dětmi se pracuje dobře vždy a všude!“ Za tou větou stojí vše, čemu se Karolína s obrovskou láskou a nasazením věnuje: pedagožka hudební výchovy (učí malé ve školách i velké na fakultě v Praze a na seminářích pro učitele), sbormistryně přípravných oddělení Kühnova dětského sboru a Dětského sboru Pražská kantiléna, lektorka orchestrů Česká filharmonie, FOK a České Orffovy společnosti.

Znáš kolo, kolo mlýnský? Jasná věc, kdo by ho neznal, je to docela sranda, ale taky ohraná zábava pro mrňata. Katka má pro tebe něco lepšího! Naučí tě tančit dokola tak, aby to vypadalo jako tanec dřeváčkový nebo třeba koňský. Do kola určitě vezmeme i rodiče, babičky, dědečky – kohokoliv, s kým na dílnu přijdeš.

Hudbo hrej do skoku a do kola! K tanci tě doprovodí houslistka Josefína a gambistka Magda. Gambistka? Jo! Hraje na violu da gamba. A že v GASKu není žádný kolovrátek? To se teda pleteš, je tam dokonce i Kolovrátkář Josefa Čapka.

Pro děti ve věku 6–8 let

Lektorka: Kateřina Klementová

Katka je tanečnice, choreografka, taneční lektorka a nesmírně laskavá bytost. Svůj život zasvětila výrazovému tanci, od roku 2000 se intenzivně věnuje historickému tanci. Organizuje a vede taneční semináře a workshopy pro děti, mládež i dospělé v ČR i zahraničí.

Příšera je divné zvíře, zvíře, co si žije v díře! Život s příšerou nemusí být zrovna lehký, a tak ti lektorka Lída ukáže, jak s ní komunikovat a jak ji tak trochu převychovat podle svého. Vtipné pohybové aktivity v dílně plné nečekaných zvratů tě připraví na život: přestaneš se bát příšer i hudby J. S. Bacha!

Zvíře Vojtěcha Adamce st. doporučujeme nekrmit a nehladit. Potkáme se u něj?

Pro děti ve věku 6–8 let

Lektorka: Ludmila Bajerová

Lída má krom jiného obrovský dramatický talent. Ten se odráží v originalitě a detailním zpracování jejích dílen. Nelze to popsat, dá se to jen zažít... Je mimo jiné pedagožkou HV, sbormistryní sborů L'Asenzio, Rozmarýnek a Slůňata. Je lektorkou České Orffovy společnosti, České filharmonie a vyučuje na Katedře hudební výchovy PedF UK.

To se řekne, ale o čem a s kým? Budeme si povídat společně, hrát, zpívat, muzicírovat, naučíme se základy hudební improvizace.  

Níže se píše, že Magda hraje na violu da gamba, co to je? A ještě ke všemu nějakou starou hudbu. Není ta stará hudba nějaká nudná, když je stará? Naopak! Zkušenost velí, že spojení staré hudby a mladých lidí velmi dobře funguje. 

Tahle dílna se hodí jak pro zpěváky, kteří si na místě mohou půjčit i nějaký ten rytmický nástroj, tak pro děti, které už na nějaký nástroj hrají. Ideálně alespoň tři až čtyři roky.

Pokud si s sebou vezmeš svůj hudební nástroj, dej nám o tom dopředu vědět na monika@collegiummarianum.cz. Díky!

Pro děti ve věku 9+ let

Lektorka: Magda Uhlířová

Zkus si najít Magdu Uhlířovou na Youtube! Tam najdeš ukázky z její tvorby a uslyšíš zvuk violy da gamba. Magda umí tak hezky a nápaditě doprovodit lidovou písničku i vyšvihnout Bachovu sonátu. Taky umí kouzlit se smyčkovačem (looperem). Magda je profesionální hudebnice, jejímž posláním je předávat lásku ke staré hudbě. Proč by jinak vedla základní uměleckou školu a založila jedinečný Improfest? Nebojí se mísení hudebních žánrů a miluje práci s dětmi.

Umělecky zaměřené dílny, které pořádá barokní soubor Collegium Marianum. Letos se dílny poprvé uskuteční také v Kutné Hoře ve spolupráci s GASK – Galerií Středočeského kraje. 

Program je navržen tak, aby hravým způsobem propojoval výtvarné a hudební umění. Každá dílna začne u vybraného obrazu stálé expozice Stavy mysli / Za obrazem. Od něho se vydáte prostory galerie do ateliéru k jedinečným hudebním zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo. Dílny vedou zkušené lektorky a pedagožky.

25. 9. 2021 | GASK Kutná Hora, Barborská 51-53, Kutná Hora

Dílny probíhají v uvedený čas, je potřeba se na ně dopředu zaregistrovat, resp. koupit vstupenku.

 

A kdybyste chtěli ještě v říjnu zajít na PICCOLI v Národní galerii v Praze, podrobný program najdete tady.

Každá dílna začíná u vybraného díla v expozici  a komentářem odborníka z lektorského oddělení. Poté se společně vydáme k jedinečným hudebním zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo. Budeme společně hrát, zpívat i tančit!

Dílny začínají ve stanovený čas, je nutná rezervace předem a je důležité na dílnu dorazit včas. Chápeme, že někdy je to kumšt všechno skloubit a přijít tak akorát. Ale bude to fajn, nebudeš muset stíhat svou skupinku v expozici a hledat, kde dílna začíná. (Neboj, bloudit tě samozřejmě nenecháme, pozdní příchod se může stát každému.)

Pokud bys chtěl/a mít časovou rezervu a přijít dřív, můžeš se pohrát v dětském koutku nebo navštívit Vizuální herny nebo se občerstvit v kavárně.  Vstupenky do Vizuální herny lze zakoupit v pokladně. 

Program tvořivého festivalu je postaven tak, aby dětem ve věku od 3 do cca 15 let hravou formou přiblížil kulturu starších historických období.

Délka programu:
Dílny pro děti ve věku 3–5 let: 60 minut (z toho 20 minut v expozici GASKu)
Dílny pro děti ve věku 6–8 let: 75 minut (z toho 30 minut v expozici GASKu)
Dílna pro děti 9+: 120 minut (z toho 30 minut v expozici GASKu)

Dílny začínají v přesný čas a pro účast na dílně je nutná rezervace předem.

Konkrétní dílnu prosím vyberte s ohledem na doporučený věk dětí, který je uveden v popisu dílny.

Myslíme na rodiny s dětmi a je nám jasné, že věková hranice nemusí odpovídat věku vícečetných rodin. Nezoufejte. Mladšího nebo staršího sourozence vezměte na dílnu s sebou, určitě si s tím poradíme. Jakou dílnu zvolit je samozřejmě individuální, obecně doporučujeme vzít mladšího společně se starším. 

Vstupenky se prodávají na každou dílnu zvlášť prostřednictvím sítě GoOut.cz. Proklik ke koupi vstupenky najdete také v popisu dílen.

(Pra)rodiče, jste na dílnách vítáni! Na každé dílně budeme rádi za Vaši aktivní účast. Vzhledem k nejisté epidemiologické situaci umožníme vstup jedné doprovodné dospělé osobě. Děkujeme za pochopení.

Vstupné pro doprovodnou dospělou osobu je jednotné na všechny dílny: zdarma.

Konkrétní dílnu prosím vyberte s ohledem na doporučený věk dětí, který je uveden v popisu dílny.

Můžeš si dát svačinku cestou na dílnu nebo cestou domů a nebo se občerstvit v kavárně.

Návštěvník je povinen dodržovat mimořádná opatření přímo související s aktuální epidemiologickou situací a postupovat dle pokynů pořadatele. Doporučujeme, aby návštěvník zvážil svoji účast, necítí-li se zcela zdráv.

KONTAKT

INFORMACE O VSTUPENKÁCH A PROGRAMU
Tel.: +420 731 448 346, +420 224 229 462
E-mail: vstupenky@collegiummarianum.cz

Akci pořádá Nadace Collegium Marianum
ve spolupráci s GASK – Galerií Středočeského kraje.

blank

2021_PICCOLI_1200x628_tz_rozesilka