PICCOLI 2021 | Praha
17. 10. 2021

PICCOLI
Hudební a výtvarné dílny pro děti
a hravé dospělé

Už jste někdy zpívali, tančili a hráli v galerii? Přijďte na PICCOLI!

Projekt vzniká ve spolupráci s Národní galerií Praha.

Nejprve detailně prozkoumáme vybraný obraz stálé expozice, poté se společně vydáme krásnou architekturou k jedinečným hudením zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo, které tak doslova zažijeme na vlastní kůži.

Přijďte si pohrát, skotačit a muzicírovat pod vedením zkušených lektorů.

Dílny probíhají v uvedený čas, je potřeba se na ně dopředu zaregistrovat, resp. koupit vstupenku.

3–5 letblank 6–8 letblank 9+blank 11+blank

Kde vzal klíče? A co se stane, až zem odemkne? Lidová moudrost říká, že svatý Jiří probouzí přírodu po dlouhé zimě... A znáš vůbec legendu o svatém Jiří a jeho slavném boji s drakem? Kolik hlav měl a jak jej udatný Jiří porazil? Začneme u Svatojiřského oltáře, kde si vyslechneme napínavou legendu.

A jak přemůžeš draka ty? A dokážeš zachránit princeznu? Mnoho otázek může budit obavy. Ale neboj! Lektorka Kája má pro strach uděláno, vyzbrojí tě říkadly a popěvky a dobro zvítězí, to je jasná věc!

Pro děti ve věku 3–5 let

Lektorka: Karolína Řepová 

„S dětmi se pracuje dobře vždy a všude!“ Za tou větou stojí vše, čemu se Karolína s obrovskou láskou a nasazením věnuje: pedagožka hudební výchovy (učí malé ve školách i velké na Pedagogické fakultě v Praze a na seminářích pro učitele), sbormistryně přípravných oddělení Kühnova dětského sboru a Dětského sboru Pražská kantiléna, lektorka orchestrů Česká filharmonie a FOK.

Na světě jsou nějaká pravidla a ta se holt musí dodržovat. Někdy se to člověku moc nehodí a chtěl by si dělat, co ho zrovna napadne. Ale znáš to, rodiče pak řeknou: tohle kdyby dělali všichni, jak by ten svět vypadal. To bohužel nezměníme ani na PICCOLI. Ale lektorka Amálka ti ukáže, jak si dělat, co se ti zlíbí, aby z toho nakonec bylo společné muzicírování. 

Obrazy si většina dospěláků prohlíží v galeriích v tichosti. Je na čase tenhle zvyk změnit, zkusme společně rozeznít obraz Narození Vyšebrodského cyklu.

Pro děti ve věku 3–5 let

Lektorka: Amálka Třebická

„Tvorba je lidská přirozenost a možnosti hlasu, těla a fantazie jsou nekonečné.“ S Amálkou, hudební skladatelkou, chansoniérkou, improvizátorkou, sbormistryní, lektorkou hry na klavír a hlasové průpravy, autorkou vzdělávacích pořadů pro orchestr Pražských symfoniků FOK, vždycky najdeš novou cestu a radost z tvorby rytmů, melodií i textů.

Pastýřská píšťala, fujarka, koncovka, dvojačka, kobza, moldánky, grumle, malý cimbál, hrkavica, salašovka, okarína, slavík, oboňa... Které slovo mezi ostatní nepatří? Bacha, byl to chyták! Všechno to jsou hudební nástroje, možná trochu zapomenuté, ale Marián na všechny umí hrát. I na tu píšťalu, která nemá žádné díry pro prsty! Nevěříš? Tak se přijď přesvědčit na vlastní oči a uši a zahraj si společně s Mariánem.

Najdeš na středověkém obraze, jak Josef připravuje Ježíškovi kašičku? A kolik hudebních nástrojů napočítáš?

Pro děti ve věku 6–8 let

Lektor: Marián Friedl

Multiinstrumentalista, vypravěč, etnolog, muzikolog, hudební sklatatel, redaktor, lektor, učitel a na jeho další umění už tady nemáme dost místa. Je držitelem ceny Anděl za projekt Beránci a vlci, který představuje jeho vizi moravské worldmusic. Hravě propojí lidovou hudbu s jazzem a nakazí všechny přítomné dobrou náladou.

Na světě jsou nějaká pravidla a ta se holt musí dodržovat. Někdy se to člověku moc nehodí a chtěl by si dělat, co ho zrovna napadne. Ale znáš to, rodiče pak řeknou: tohle kdyby dělali všichni, jak by ten svět vypadal. To bohužel nezměníme ani na PICCOLI. Ale lektorka Amálka ti ukáže, jak si dělat, co se ti zlíbí, aby z toho nakonec bylo společné muzicírování. 

A mohli improvizovat středověcí malíři? Duch doby jejich díla ovlivnil, ale mohli ukázat i svoji osobitost. Třeba anděla oblékli do krásných dobových šatů. Jak si je vysnil Mistr vyšebrodského oltáře, zjistíš v Národní galerii. 

Pro děti ve věku 6–8 let

Lektorka: Amálka Třebická

„Tvorba je lidská přirozenost a možnosti hlasu, těla a fantazie jsou nekonečné.“ S Amálkou, hudební skladatelkou, chansoniérkou, improvizátorkou, sbormistryní, lektorkou hry na klavír a hlasové průpravy, autorkou vzdělávacích pořadů pro orchestr Pražských symfoniků FOK, vždycky najdeš novou cestu a radost z tvorby rytmů, melodií i textů.

Harmonie je ušlechtilost, nejen v hudbě, ale také v mezilidských vztazích. Do kouzelného světa stříbrných pohárů a ladných gest tě vezme lektorka Lenka. Nástroje Orffova instrumentáře proměníš v barevnou paletu zvuků, kterými společně vymalujete barvitou harmonii. 

Inspirovat nás nebude nikdo jiný než sám Karel IV.

Pro děti ve věku 6–8 let

Lektorka: Lenka Pospíšilová

Lenka je předsedkyní České Orffovy společnosti, dlouholetou pedagožkou a metodičkou hudební výchovy. Kdo se jednou ocitne na Lenčině dílně, má hnedle pocit, že hrát, zpívat a muzicírovat je něco, co uměl odjakživa. A tak milou atmosféru umí vykouzlit málokdo. Slibujeme, že na setkání s Lenkou jen tak nezapomeneš a říkadla a písničky z její tvorby jen tak nevyženeš z hlavy.

To se řekne, povídej si, ale o čem a s kým? Budeme si povídat společně, hrát, zpívat, muzicírovat, naučíme se základy hudební improvizace.  

Níže se píše, že Magda hraje na violu da gamba, co to je? A ještě ke všemu nějakou starou hudbu. Není ta stará hudba nějaká nudná, když je stará? Naopak! Zkušenost velí, že spojení staré hudby a mladých lidí velmi dobře funguje. 

Tahle dílna se nejlíp hodí pro děti, které už na nějaký hudební nástroj hrají. Ideálně alespoň tři až čtyři roky. Případně mohou dorazit i zpěváci, kterým půjčíme nějaký ten rytmický nástroj. 

K hudebním rozhovorům nás inspirují obrazy, na kterých najdeš tzv. nápisové pásky, trochu připomínají komiksové bubliny :).

Pokud si s sebou vezmeš svůj hudební nástroj, dej nám o tom dopředu vědět na monika@collegiummarianum.cz. Díky!

Pro děti ve věku 9+ let

lektorka: Magda Uhlířová

Zkus si najít Magdu Uhlířovou na Youtube! Tam najdeš ukázky z její tvorby a uslyšíš zvuk violy da gamba. Magda umí neotřele doprovodit lidovou písničku i vyšvihnout Bachovu sonátu. Taky umí kouzlit se smyčkovačem (looperem). Magda je profesionální hudebnice, jejímž posláním je předávat lásku ke staré hudbě. Proč by jinak vedla základní uměleckou školu a založila jedinečný Improfest? Nebojí se mísení hudebních žánrů a miluje práci s dětmi.

Tahle dílna je pozváním na víkend v Anežském klášteře. Za víkend společně se dvěma lektory nazkoušíš zbrusu novou suitu složenou z balkánských a hanáckých lidových i umělých kousků. Naučíš se ozdobit jednoduchou melodii, měnit barvu zvuku svého nástroje i základy hudební improvizace.  

Dílny se účastní dva existující hudební ensembly, ale místa pro doplnění dalšími muzikanty jsou k mání.

V galerii budeme pátrat po roztomilých a zdánlivě nedůležitých detailech obrazů středověkého umění, které nám odhalí prvky malířské improvizace, lidových prvků a každodennosti tam, kde bychom je možná ani nečekali.

lektoři: Jan Rokyta a Jana Semerádová

Jan Rokyta
Věz, že kdyby dospělí hudebníci měli šanci se od Jana Rokyty celý víkend učit improvizaci, neváhali by ani chviličku. Je všestranně nadaným hudebníkem, který studoval hru na cimbál u nás i třeba v Holandsku. Vede nadžánrové uskupení Flair, je uměleckým ředitelem festivalu Musica Pura, můžeš ho slyšet i v rádiu jako redaktora nebo na koncertních pódiích jako člena významných zahraničních orchestrů.

Jana Semerádová
Představovali jste si někdy, jak vypadá hudební badatel? Člověka hned napadne postarší osoba v haldách notového papíru. Flétnistka Jana tě vyvede z omylu! Charismatická badatelka připravila party určené dětem a bude s dětmi pracovat na dalším ze svých projektů, jejichž originalita vychází z propojení staré hudby, folkloru a worldmusic. S Janou se běžně můžete potkat na koncertech staré hudby v roli sólistky na flauto traverso ať už v České republice nebo na pódiích po celém světě. Je uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum, dramaturgyní MHF Letní slavnosti staré hudby a koncertního cyklu Barokní podvečery i lektorkou vyhledávaných mistrovských kurzů.

Pro děti ve věku 11+

Dílna předpokládá, že dítě hraje alespoň 3 roky na hudební nástroj, který si přinese s sebou.

Dílna je vhodná pro nástroje:
dechové dřevěné i žesťové nástroje, smyčcové nástroje, kytara, harfa, cimbál

Vhodnost dalších hudebních nástrojů s námi prosím konzultujte na monika@collegiummarianum.cz!

Časový harmonogram
(vstupenky NELZE zakoupit na jednotlivé dílny)

Sobota
10.00–11.00 Návštěva expozice Národní galerie s výkladem lektora NG
11.00–12.30 Dílna I
14.00–16.00 Dílna II

Neděle
10.00–12.30 Dílna III
13.30–14.15 Společná zkouška s oběma lektory
14.30–15.00 Společné provedení nové suity

POZNÁMKA
Zabalte si svačinku z domova! Muzikantům vždycky vyhládne. 😉

Umělecky zaměřené dílny, které pořádá barokní soubor Collegium Marianum.

V roce 2021 se PICCOLI konají ve spolupráci s Národní galerií Praha v prostorách Anežského kláštera a ve spolupráci s GASK – Galerií Středočeského kraje. 

Program je navržen tak, aby hravým způsobem propojoval výtvarné a hudební umění. Každá dílna vychází z vybraného obrazu stálých expozic obou galerií. Od nich se účastníci dílny vydají podmanivými prostory Anežského kláštera nebo Jezuitské koleje k jedinečným hudebním zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo. 

25. 9. 2021 | GASK Kutná Hora, Barborská 51-53, Kutná Hora

17. 10. 2021 | Klášter sv. Anežsky České, Anežská 12, Praha 1

a

16. a 17. 10. 2021 | Klášter sv. Anežsky České, Anežská 12, Praha 1
Víkendová instrumentální dílna s Janou Semerádovou a Janem Rokytou

 

Dílny probíhají v uvedený čas, je potřeba se na ně dopředu zaregistrovat, resp. koupit vstupenku.

Každá dílna začíná u vybraného díla v expozici Anežského kláštera a komentářem odborníka z lektorského oddělení Národní galerie. Poté se společně vydáme  k jedinečným hudebním zážitkům v dílnách tematicky navazujících na komentované výtvarné dílo. Budeme společně hrát, zpívat i tančit!

Dílny začínají ve stanovený čas, je nutná rezervace předem a je důležité na dílnu dorazit včas. Chápeme, že někdy je to kumšt všechno skloubit a přijít tak akorát. Ale bude to fajn, nebudeš muset stíhat svou skupinku v expozici a hledat, kde dílna začíná. (Neboj, bloudit tě samozřejmě nenecháme, pozdní příchod se může stát každému.)

V Národní galerii je program doplněnými volně přístupnou výtvarnou dílnou v Ateliéru.

Program tvořivého festivalu je postaven tak, aby dětem ve věku od 3 do 18 let hravou formou přiblížil kulturu starších historických období.

Délka programu:
Dílny pro děti ve věku 3–5 let: 60 minut (z toho 20 minut v expozici NG)
Dílny pro děti ve věku 6–8 let: 90 minut (z toho 30 minut v expozici NG)
Dílna pro děti 9+: 120 minut (z toho 30 minut v expozici NG)
Dílna pro děti 11+: dvoudenní, viz harmonogram u popisu dílny

Dílny začínají v přesný čas a pro účast na dílně je nutná rezervace předem.

Konkrétní dílnu prosím vyberte s ohledem na doporučený věk dětí, který je uveden v popisu dílny.

Myslíme na rodiny s dětmi a je nám jasné, že věková hranice nemusí odpovídat věku vícečetných rodin. Nezoufejte. Mladšího nebo staršího sourozence vezměte na dílnu s sebou, určitě si s tím poradíme. Jakou dílnu zvolit je samozřejmě individuální, obecně doporučujeme vzít mladšího společně se starším. 

Vstupenky se prodávají na každou dílnu zvlášť prostřednictvím sítě GoOut.cz. Proklik ke koupi vstupenky najdete také v popisu dílen.

(Pra)rodiče, jste na dílnách vítáni! Na každé dílně budeme rádi i za Vaši aktivní účast. Letos můžeme umožnit vstup pouze jedné doprovodné osobě ke každé dětské vstupence. Děkujeme za pochopení.

Vstupné pro doprovodnou dospělou osobu je jednotné na všechny dílny: 50 Kč.

Konkrétní dílnu prosím vyberte s ohledem na doporučený věk dětí, který je uveden v popisu dílny.

Letos bohužel nabídku občerstvení zajišťovat nebudeme (z hygienických důvodů). Občerstvit se můžete svačinkou od maminky či tatínka cestou na dílnu nebo cestou domů. Děkujeme za pochopení.

Návštěvník je povinen dodržovat mimořádná opatření přímo související s aktuální epidemiologickou situací a postupovat dle pokynů pořadatele. Doporučujeme, aby návštěvník zvážil svoji účast, necítí-li se zcela zdráv.

Z hygienických důvodů letos nebudeme zajišťovat nabídku občerstvení. Není nad vlastní svačinky!

KONTAKT

INFORMACE O VSTUPENKÁCH A PROGRAMU
Tel.: +420 731 448 346, +420 224 229 462
E-mail: vstupenky@collegiummarianum.cz

Akci pořádá Nadace Collegium Marianum
ve spolupráci s Národní galerií Praha.

blank

2021_PICCOLI_1200x628_tz_rozesilka