Jan Dismas Zelenka | Lamentationes Jeremiæ Prophetæ

2014

Jan Dismas Zelenka | Lamentationes Jeremiæ Prophetæ

blank     blank

Damien GUILLON | kontratenor
Daniel JOHANNSEN | tenor
Tomáš KRÁL | baryton
&
COLLEGIUM MARIANUM
Jana SEMERÁDOVÁ | umělecká vedoucí

 

Emotivní starozákonní text Nářků připisovaných proroku Jeremiášovi se již od středověku stal předlohou vícero zhudebnění. To Zelenkovo mezi nimi zaujímá významné místo. Jako jedno z prvních vrcholných Zelenkových děl na drážďanském dvoře patří Lamentace společně s pražskými Sepolkry (Supraphon SU 4068-2) a Responsorii mezi kompozice určené pro Svatý týden, kterým vrcholí velikonoční příběh Ukřižování a Vzkříšení.

Lamentace se provozovaly v rámci temných hodinek zvaných Tenebrae a autorovi se v nich podařilo propojit kontemplativní rovinu se silným dramatickým nábojem. Zelenkova záliba v neobvyklé instrumentaci se tu projeví např. v poslední lamentaci (sólové housle, fagot a chalumeau – nástroj blízký dnešnímu klarinetu).

Zelenka zhudebnil pouze dvě lekce prvního nokturna pro každý den; každé třetí čtení je na nahrávce provedeno ve formě gregoriánského chorálu, jak pravděpodobně znělo i na drážďanském dvoře.

Renomovaný soubor Collegium Marianum přináší vůbec první komplet Lamentací v novém miléniu (SU4173-2) – nahrávku důslednou v instrumentaci, interpretačně hlubokou a výraznou v pojetí tří hvězdných sólistů: Damien Guillon – alto, Daniel Johannsen – tenor, Tomáš Král – bas.

Collegium Marianum řídí umělecká vedoucí Jana Semerádová. Nahrávka vznikla v Roce české hudby za podpory Ministerstva kultury.

CD si můžete zakoupit na některém z našich koncertů anebo v distribuci Supraphonu.

 

Recenze GRAMOPHONE, prosinec 2014

Samotné výkony jsou bez výjimky skvělé. Zvuk dobových nástrojů je pečlivě vyvážený a zpěv sólistů ve všech případech brilantní a osobitý.

 

 

 

blank

ČT ART – Události v kultuře
Collegium Marianum a jeho CD
Lamentace proroka Jeremiáše v reportáži ČT

 

Nahráno ve dnech 21., 22. a 26. května 2014 v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze.
Hudební režie: Jiří Gemrot, mistr zvuku: Aleš Dvořák
Září 2014, SU 4173-2

Disk_Zelenka_Lamentace-Jeremiasovy

Nejbližší koncerty