Josef Antonín Sehling | Vánoce v pražské katedrále

2014

Josef Antonín Sehling | Vánoce v pražské katedrále

blank

blank

 
 
 

Hana BLAŽÍKOVÁ | soprán
Markéta CUKROVÁ, Marta FADLJEVIČOVÁ | alt
Václav ČÍŽEK | tenor
Tomáš KRÁL | baryton
Jaromír NOSEK | bas

COLLEGIUM MARIANUM
Jana SEMERÁDOVÁ | umělecká vedoucí

 

Málokterá země se může pochlubit tak bohatým a barvitým vánočním repertoárem jako Čechy. Baroko navíc do textů vneslo okouzlující až něžnou poetiku – dojatí pastýři se v nich, plni rozpaků, rozplývají nad krásným Jezulátkem. Později k vánočním písním přibývalo skladeb formálně složitějších (pastorely ad.), nejčastěji v podobě árií či duet s doprovodem.

Jeden z jejich autorů, Josef Antonín Sehling, jakkoli zakotvený v barokním světě, už připravoval půdu pro nový hudební sloh. Studoval ve Vídni, v Praze byl členem vyhlášené Morzinovy kapely a v chrámu sv. Víta řadu let zastával kapelnickou práci, jakkoli z pozice „pouhého“ houslisty (vzpomeňme na Zelenku, „kontrabasistu“ dvorní kapely v Drážďanech). Působil na postu kapelníka v několika pražských kůrech – mj. v kostele Panny Marie pod řetězem, kde vznikla i tato premiérová nahrávka. Ta zahrnuje Sehlingovy skladby od adventu až po Klanění tří králů. V Sehlingovi jakoby stále doznívá kouzlo Michnových písní, současně se otevírá svět povědomý z Rybovy vánoční mše.

 

Recenze

Harmonie 12/2014

Michaela Freemanová, hodnocení: výjimečné – tip CD Harmonie
Po umělecké ani technické stránce nelze nahrávce nic vytknout; booklet je vybaven texty v angličtině, němčině, francouzštině a češtině, do stejných jazyků jsou přeloženy i latinské texty skladeb. Toto CD by si měl opatřit každý, kdo hledá nový, neobvyklý vánoční titul – posluchačsky je náročnější nežli běžný repertoár tohoto druhu, zároveň však i široce přístupné. Lze předpokládat, že tento pozoruhodný titul jeho majitel po Vánocích pravděpodobně sotva odloží, aby se k němu vrátil až o příštím adventu. Daleko spíš se k němu bude vracet i během roku – jako k prvotřídnímu uměleckému počinu i významnému dokladu vývoje interpretace starší hudby u nás.

INTERNATIONAL RECORD REVIEW, December 2014

Sehling’s orchestral command is excellent – as one expects from an orchestral player – and this CD has musical interest outside of the season for which the pieces were originally composed. The performances, particularly from alto Markéta Cukrová and tenor Václav Čížek (a beautiful voice, most intelligently applied in a fine duet Vis ingens est favori with Hana Blažíková) and the Collegium Marianum Prague under Jana Semerádová, are little short of revelatory throughout.

 

 

blank

Collegium Marianum na ČT ART
– reportáž o vánočním CD „J. A. Sehling“

 
 

Nahráno ve dnech 25., 27. a 28. července 2014 v kostele Panny Marie pod řetězem v Praze.
Hudební režie: Jiří Gemrot, Markéta Janáčková, mistr zvuku: Aleš Dvořák
Říjen 2014, SU 4174-2
Disk_Sehling_Vanoce-v-prazske-katedrale

Nejbližší koncerty