O souboru

Pražský soubor Collegium Marianum se od svého založení v roce 1997 věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory.

Jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům.

Soubor působí pod uměleckým vedením flétnistky Jany Semerádové, která zároveň hostuje jako sólistka u významných evropských orchestrů.

Badatelská činnost Jany Semerádové, stejně jako její studium barokní gestiky, deklamace a tance umožnily rozšířit umělecký profil souboru od čistě hudebního zaměření k propojení s barokním tancem a divadlem a jsou také předpokladem nevšedních dramaturgií souboru s řadou novodobých premiér děl hudební historie.

Soubor úzce spolupracuje s významnými evropskými dirigenty, sólisty, režiséry či choreografy jako jsou Andrew ParrottHana BlažíkováDamien GuillonPeter KooijSergio AzzoliniFrançois FernandezSimona Houda-Šaturová, Benjamin LazarJean-Denis Monory či Gudrun Skamletz.

Významná je též spolupráce s loutkovým divadelním souborem Buchty a loutky, se kterým Collegium Marianum uvádí originální projekty (Acis a Galatea, Calisto).

Houslistka Lenka Torgersen patří k absolutní špičce ve svém oboru. Je zvána jako sólistka a koncertní mistr do řady zahraničních orchestrů – za všechny například Freitagsakademie Bern.

Své umění, zkušenosti a vysoké nároky na preciznost uplatňuje jako stálá koncertní mistryně souboru Collegium Marianum.

Na některých programech se podílí rovněž dramaturgicky.

Nejbližší koncerty